Miks on kasulik õppida NLP?

NLP-ga kokku puutunud inimesed küsivad sageli, et „miks ja millal see mulle kasulik on?”.
Kasu võib olla kõikvõimalikes kohtades, mis inimese elus ette tulevad. Küsides, oleme saanud järgmisi vastuseid:

  1. Kuidas negatiivsed mälestused oma elus ületada,
  2. Mis viisil enda sisekeskkonda valitseda – saavutada emotsionaalne tasakaal, rahulolu,
  3. Kuidas teist inimest tulemuslikumalt mõjutada ja üldse suhtlemisel kompetentne olla,
  4. Kuidas saavutada seda, mis varem tundus vähetõenäoline,
  5. Kus asub enda eesmärkide saavutamise võti,
  6. Millised on enda tuleviku valikute efektiivsema planeerimise tehnikad,
  7. Kuidas isiklikule kompetentsusele toetudes arendada kiirelt enda professionaalset kompetentsusust,
  8. Mida paarisuhte ja pere olukorra normaliseerimiseks ette võtta.

„Lähed sa koosolekutel vahel närvi?
Oled enda arvates kõik hästi läbi mõelnud ja ootad kaaslastelt rõõmsaid peanoogutusi ja kinnitust et nad on sinu väidetaga nõus ja siis äkki oskab keegi küsida midagi, mis tundub sulle norimisena.
Naeratad ja vastad esitatud küsimusele, lootes et vastus on ammendav, aga võta näpust – küsimusi sajab nagu rahet, nii et sa ei jõua enam hästi mõeldagi.
Tunned mingil hetkel, et sa ei ole enam olukorra peremees….
Sõidab sinust autoga mööda mõni uljaspea selliselt, et tunned vajadust vastata sarnase ärritava manöövriga?
Teed läpakaga tugitoolis mugavalt istudes elektroonilisi makseid, keskendudes pikkadele viitenumbritele ja saaja kontodele, kui samal ajal tuleb su kaaslane ja hakkab sinuga vestlema mingil hetkel sulle täiesti ebaolulisel teemal?
Tunned et ta nagu kiusaks sind…
Vaat – NLP ongi see rohi mis sul selle sisemise keeristormi ära võtab.
Sa õpid ENNE MÕTLEMA ja siis ütlema.
Alguses ei usu, aga kui oled mõne kodutöögi kursuse jooksul ära teinud st teed tulemuse nimel veidi tööd, siis tegelikult on NLP üks hea vaimse tervise säästja küll.

Kasu on NLP-st tegelikult veel rohkem TUNDMATUS OLUKORRAS.
Nimelt õpetab sulle kursus liikuma mõtetega METATASANDILE.
Selgituseks, et see on nagu e-maili metaandmed: kui sa saad hiina hieroglüüfidega kirjutatud meili, siis üldjuhul jääb sulle meili sisu arusaamatuks.
Kui sa aga oskad vaadata meili metaandmeid: kes saatis, mis kell ja kustkohast, siis saad sa päris palju infot, et mõista kas antud meili võib visata prügikasti või tasub asjaga edasi tegeleda.

Tänapäeva inimene tahab saada psühhotehnoloogiat, mida võib kiiresti omandada (mitte aastaid õppides) ja mis võimaldab iseseisvalt oma elu muuta, lähtudes ühiskonna arengust. Inimestele on vajalik piisavalt käepärane ja arusaadav „retseptide” kogum, mida ühendaks üks selge karkass ja mida saaks omandada ilma psühholoogilise erihariduseta. NLP keskendub inimestele, kes on huvitatud iseenda avastamisest ja iseenda juhtimise „manuaalist”.

KAS SEE SOBIB MULLE VÕI “KAS SA KÕHKLED”?

Me tahaksime näha endas kompetentseid ja tarkust täis isiksusi. Kuid mis teeb meid kompetentseks, targaks? Läbitud situatsioonide hulk ja oskus neid situatsioone mõtestada ning nendest õppida. Keskmiselt läbime me kõik sama palju situatsioone nagu teisedki, kuid meid eristab võime nendest õppida. Võib öelda ka teisiti – me õpime erineval viisil erinevaid asju. Ja kõik, mida me õpime, ei pruugi veel olla meie jaoks kasulik. Nimelt, läbides elus erinevaid situatsioone, anname neile ka oma hinnangu, milles on hinnang nii endale kui ka teistele osalejatele. Trikk seisneb selles, et meie enda sel hetkel antud hinnang on määrava tähtsusega ka meie tulevaste valikute puhul ja seesama hinnang võib meie valikuid tulevikus oluliselt piirama hakata.

Oletame, et igat sündmust meie elus võib pidada üheks elu ühikuks ja kogu inimese elu koosneb tuhandetest ühikutest. Me võime iga ühiku kohta küsida: Kas meie jaoks on oluline, kuivõrd efektiivselt me seda läbisime? Kuidas me ise selle läbimist tajusime? Kas peale sündmuse lõppemist tundsime ebameeldivaid tundeid või vastupidi positiivset emotsionaalset laengut? Kas me leidsime konkreetsest sündmusest midagi uut või mitte? Lõpmatu hulk küsimusi, mis annavad läbitud sündmusele tähendust ja aitavad seda paigutada õigesse „faili“ meie sees, et vajadusel see sealt kätte saada. Efektiivne inimene suudab oluliselt paremini enda sisemist „failisüsteemi“ organiseerida ja tal tekib palju vähem segadust õige informatsiooni kätte saamisel just siis kui tal seda vaja on.

Kas sinul on soov teha oma elus paremaid valikuid ja olla parem? See kirjeldab sinu aktiivset suhtumist enda psühholoogilisse ellu. Leitakse, et iga inimese sisse on kodeeritud soov olla parem ja selle puudumine viitab isiksuse peatunud enesearengule (ma ei näe enam vajadust või ei leia viisi, suunda enesearenguks). Mõned inimesed teavad täpselt, kuidas seda teha ja mis neil vaja on. Teised jälle komistavad erinevate takistuste otsa, kusjuures pahatihti just nendele, mida inimene endale ise loob, kulutades nii oma jõudu ja energiat. Kui sa oled parasjagu enda jaoks „parema“ otsingul, siis NLP on kindlasti väärt uurimist ja praktiseerimist, et teha oma elus paremaid valikuid.

( A. Kotchubei raamatust „Mõtlemise tarkus“)